מאת: פאר פרינט

אנחנו חיים בעולם תחרותי. על כל צורך שתחשבו עליו יש מספר נותני שירותים שיכולים לתת מענה. כדי להצליח אנחנו חייבים למצב את עצמנו בתודעת הצרכנים ולבלוט מעל כולם. הרי לא מספיק שאנחנו סופר-מקצועיים, נותנים ערך ייחודי, וברמה הכי גבוהה – אם הצרכן לא פונה אלינו ולא יודע על הייחודיות, המקצועיות, והערך הרב שאנחנו מציעים – לא נצליח למכור.

מה זה מיתוג ולמה הוא כל כך חשוב?

כשמדברים על מיתוג מרבית האנשים חושבים מיד על לוגו, או שפה עיצובית. אלא שמיתוג הוא מושג רחב יותר. מיתוג יכול לקבל ביטוי במגוון דרכים – ג'ינגל ברדיו, לוגו, סלוגן, פרסומת מושקעת בטלוויזיה, ואפילו ראיון בעיתונות. המיתוג הוא הסיפור של המוצר, האופן שבו אנחנו בוחרים לשווק אותו לעולם ולהתקבע בתודעתו של הלקוח. מוצר או שירות יכול להיות ממותג כיוקרתי, כאמין, כמהיר, כשווה לכל כיס, כייחודי, יזמי או פורץ דרך. רק אחרי שמחליטים מה "הסיפור" של המוצר, מה הוא צריך לשדר ללקוח, אפשר להחליט על הביטויים השונים של המותג מבחינת העיצוב, הלוגו והגרפיקה, סאונד, וויז'ואל וכולי.

מיתוג עסקים באמצעות תוויות ואריזות

רושם ראשוני

כאשר אנחנו מדברים על מיתוג של מוצר פיזי, שאפשר להחזיק ביד, אנחנו למעשה מבקשים להשפיע על רגע המפגש הכי קרוב שיש ללקוח עם הדבר עצמו. הלקוח מחזיק את המוצר ביד, או צופה בו באמצעות סרטון, פלאייר או תמונה. ברגע הזה המוח שלו, בחלקיק שנייה, עושה שורה של החלטות ושיקולים כדי להחליט אם לרכוש את המוצר או לא. בדומה לרושם ראשוני בדייט, המפגש הראשון של הלקוח עם המוצר משאיר לנו שניות ספורות להרשים אותו. זה אומר שגם אם המוצר שלנו מצוין – אם הוא לא מושך את העין ומספר את הסיפור של המותג שלנו בחלקיק שנייה – אנחנו עלולים לאבד את ההזדמנות להרשים את הלקוח ולמכור.  

אריזות ומארזים

דמיינו שאתם הולכים בשוק, ורואים מכונית צעצוע למכירה. היא יושבת בסלסלה גדולה יחד עם עשרות מכוניות אחרות. אתם מחטטים בתוך הערימה ומוציאים מכונית אחת שמוצאת חן בעיניכם. עכשיו דמיינו שאתם נכנסים לחנות צעצועים בקניון ונתקלים במכונית צעצוע. הפעם היא יושבת בתוך קופסא יפה, ארוזה היטב, ממותגת עם לוגו ושם החברה בצבעים מודרניים ומאירי עיניים. בגב האריזה אתם מוצאים פרטים על המוצר, ואולי אפילו סיפור קצר על היצרן ומה מיוחד דווקא במכונית הזו, הנמצאת לכם ביד. על איזו מכונית הייתם מוכנים לשלם יותר? איזה מוכר יכול לשים תג מחיר גבוה יותר, מבלי לאבד את האמון שלכם?

האריזה מספרת את הסיפור של המוצר. היא נותנת לנו הזדמנות להרשים את הלקוח עוד לפני שהוא התנסה בשימוש במוצר עצמו. השקעה באריזה תיתן תמורה ישירה של עלייה במכירות. רוב האנשים מוכנים לשלם יותר כשהמוצר נמצא בתוך האריזה הנכונה.

תוויות ומדבקות

מדבקות ותוויות יכולות לשמש למגוון שימושים. הן יכולות לעזור לנו למתג חלל גדול, באמצעות מדבקות קיר למשל, ויכולות לשמש למיתוג מוצרים בכל גודל. בקבוקי שתייה הם דוגמא טובה לכוחה של התווית במיתוג ושיווק. קשה להבדיל בין שני בקבוקי שתייה שמכילים משקה בטעם קולה, אם נתלוש מהם את התוויות. אפילו אם נטעם מכל אחד מהבקבוקים, נתקשה לבחור את מי לקנות. עם זאת, ברגע שנראה את התווית, כל אחד מהם יתחבר לנו אל הפרסומות והמיתוג שחברת המשקאות עשתה למשקה שלה, אל הדעות מהעבר שיש לנו על המוצר ואל האופן שבו הוא יושב לנו בתודעה. כלומר, הבחירה שלנו תושפע באופן ישיר מהתוויות שעל הבקבוקים.

תוויות ומדבקות יכולות להיות מודפסות מחומרים שונים ובצורות שונות, וכל שיטה מותאמת לצורך הספציפי של הלקוח והמוצר שהוא רוצה למתג. כך למשל, יש מדבקות שמתאימות למוצרים יבשים ויש שמתאימות למוצרים שמוחזקים בסביבה לחה. יש תוויות שעשויות מחומרים שמתאימים לבקבוקי יין ואחרות שמתאימות לבקבוקי שתייה קלה. חשוב להתייעץ עם בית דפוס מקצועי כדי לעשות את ההתאמה המדויקת לצרכים.

תהליך המיתוג: מרעיון לביצוע

מוצרים למיתוג, בין אם הם מדבקות, תוויות, מארזים או אריזות, צריכים לעבור כמה שלבים כדי לענות על הצורך שלשמו באו לעולם. קודם כל אתם צריכים לחשוב על המטרות שלכם, על הסיפור שאתם רוצים לספר, על החוזקות של המוצר ומכאן גם להחליט על האופן שבו תמתגו אותו. בשלב הבא צריך לעבור תהליך עיצוב בעזרת אנשי מקצוע מתאימים שמבינים הן בעולם השיווק והן בגרפיקה. לא מדובר פה על שרבוט משהו אקראי והדפסה. צריך להשקיע חשיבה כדי שהאופן שבו הלקוחות שלכם ישמרו את המוצר בתודעה יהיה תואם לסיפור שאתם רוצים לספר. לבסוף, מגיעים לשלב הביצוע. כאן ישנה חשיבות רבה לבחירה נכונה של חומרי הגלם ושיטת ההדפסה שיאפשרו לכם להגיע לתוצאה המושלמת והאיכותית, שמביאה תוצאות. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שיודעים לעשות את ההתאמה בין השפה העיצובית, המוצר, והחומרים שישמשו בביצוע ההדפסה עצמה.

דילוג לתוכן